5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Во случај на инвазија на Украина од страна на Русија ,западот спремен со резервни ригорозни санкции!!!

НАЈЧИТАНО

Западните земји и Јапонија во вторникот ја казнија Русија со нови санкции поради нејзината одлука да испрати војници во сепаратистичките региони во источна Украина и се заканија со нови мерки доколку таа одлучи да изврши целосна инвазија на соседната земја.

Во една од најголемите безбедносни кризи по Втората светска војна, САД, Европската унија, Велика Британија, Австралија, Канада и Јапонија најавија планови за санкции насочени кон руските банки и елити, а Германија го стопираше процесот на активирање на гасоводот Северен тек 2. од Русија под Балтичкото Море до Европа.

Навреден од долгорочната цел на Украина да се приклучи на НАТО еден ден, рускиот претседател Владимир Путин тврди дека Украина е неодамнешна креација од советската ера, историска руска земја и има собрано повеќе од 150.000 војници долж нејзините граници. Путин нареди руски војници да бидат распоредени како „мировници“ во отпадничките источни украински провинции Доњецк и Луганск. Ваквото оправдување за распоредување на армијата е „глупост“, оценија САД.

-„Едноставно кажано, Русија штотуку објави дека ќе откине дел од Украина“, изјави во вторникот американскиот претседател Џо Бајден, додавајќи дека „ова е почеток на руската инвазија“.Сателитските снимки на американската компанија Максар во изминатите 24 часа покажуваат неколку нови распоредувања на војници и опрема на запад од Русија и повеќе од 100 возила на мал полигон на воздухопловните сили на југот на Белорусија.Украинската војска рано во средата соопшти дека еден војник е убиен, а шестмина се ранети во 96 гранатирања извршени од проруски сепаратисти во претходните 24 часа. Тој додава дека сепаратистичките сили користеле тешка артилерија, ракетни системи Град.Украина во средата почна да регрутира резервисти на возраст од 18 до 60 години, со максимален работен период од една година.

Украинското Министерство за надворешни работи во средата ги предупреди Украинците да не ја посетуваат Русија и ги повика своите граѓани кои се веќе таму да ја напуштат земјата.

-„Министерството за надворешни работи им препорачува на граѓаните на Украина да се воздржат од какво било патување во Руската Федерација, а оние кои се во таа земја веднаш да ја напуштат нејзината територија“, соопшти Министерството.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен и францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан во вторникот ги откажаа одвоените состаноци договорени со нивниот руски колега Сергеј Ларов затоа што потегот на Путин не успеа френетичната недела на западната дипломатија да стави крај на кризата. Бајден најави дека ќе го зајакне своето воено присуство во балтичките земји, Естонија, Летонија и Литванија со испраќање 800 војници и осум борбени авиони Ф-35 на источното крило на НАТО, изјави американски претставник.

Путин не го следеше говорот на Бајден во вторникот, па Русија прво ќе види што наметнаа САД, па дури потоа ќе одговори, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, а пренесуваат руските агенции.Путин во средата изјави дека нема да преговара за интересите на Русија и безбедноста на неговата земја, кои за него се „безусловни“, но дека е отворен за дијалог и подготвен да најде „дипломатски решенија“ за кризата со Украина.Москва бара безбедносни гаранции, вклучително и ветување дека Украина никогаш нема да стане членка на НАТО, но Западот му нуди на Путин мерки за градење доверба и контрола на оружјето во пакетот за решавање на кризата.Лавров ја отфрли заканата од западни санкции, велејќи дека „нашите европски, американски и британски колеги нема да запрат и нема да се смират додека не се исцрпат сите можности за таканаречено казнување на Русија“.

Запрен гасоводот

Можеби најважната мерка објавена во саботата е одлуката на Германија да го затвори гасоводот Северен тек 2, проект вреден 11 милијарди долари во сопственост на рускиот гасен гигант Газпром, кој најверојатно ќе ги зголеми цените на гасот во Европа.Гасоводот долг 1.200 километри од Русија до Германија под Балтикот е технички завршен, а Федералната мрежна агенција престана да издава дозвола во ноември, барајќи од швајцарскиот конзорциум „Северен тек 2“ „да се организира според германскиот закон“. сопственичката структура беше одвоена од главниот снабдувач, руската државна компанија Газпром.Проектот Северен тек 2, кој досега беше поддржан од сите германски влади и кој требаше да го намали притисокот врз европските потрошувачи поради скапите резерви на енергија, предизвика протести од Украина, Полска и балтичките земји-членки на ЕУ поради земјите од гасоводот. и силни критики од САД, кои предупредија дека овој проект ќе ја направи Европа уште повеќе енергетска зависна од Русија.

Германскиот министер за економија Роберт Хабек предупреди дека цената на бензинот во Европа најверојатно ќе порасне на краток рок, а Дмитриј Медведев, поранешен претседател на Русија, а сега заменик совет за безбедност на Русија, навести дека цената на бензинот ќе се удвои.

Добредојдовте во новиот свет во кој Европејците наскоро ќе плаќаат 2.000 евра за илјада кубни метри гас“, напиша Медведев на Твитер.Кремљ изрази надеж дека запирањето на дозволата за Северен тек 2 е привремена одлука, а Путин јасно стави до знаење дека Русија е „подготвена да продолжи со непрекинато снабдување“ со гас во светот.

Американските санкции се насочени кон руските елити и две државни банки со исклучување од американскиот банкарски систем, забрана за тргување со Американци и замрзнување на нивните средства во САД. Санкциите, исто така, ја спречуваат руската влада да пристапи до финансирање на Запад.

Американските санкции се однесуваат на ВЕБ и воената банка Промсвјазбанк, преку која се спроведуваат договорите за одбрана.Двете најголеми руски комерцијални банки, Сбербанк и ВТБ, ќе добијат американски санкции доколку Москва одлучи да продолжи со инвазијата на Украина, објави американски претставник.

Бајден објасни дека се подготвуваат нови санкции и ќе бидат активирани во случај на целосна руска инвазија на Украина, но рече дека мерките се дизајнирани да не им наштетат на Американците во однос на зголемените трошоци за енергија.

Цените на суровата нафта во вторник го достигнаа највисокото ниво од 2014 година. Претставник на американскиот Стејт департмент рече дека санкциите што би можеле да бидат воведени во блиска иднина нема да бидат насочени кон нафтата и гасот.

Велика Британија воведе санкции за Генадиј Тимченко и уште двајца милијардери тесно поврзани со рускиот претседател Владимир Путин, и против пет банки – Русија, ИС банка, Генбанк, Промсвјазбанк и Црноморската банка.

Европската унија санкционира 27 поединци и субјекти, вклучително и банки кои финансираат руски политичари и операции на отцепените територии, како и мерки насочени кон рускиот долг.Пакетот санкции ги вклучува и сите пратеници од Долниот дом на рускиот парламент кои гласаа за признавање на одвоените региони.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО