23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Во Словенија се шпекулира дека пумпите намерно складираат гориво за да го продадат поскапо

НАЈЧИТАНО

На почетокот на оваа недела се зборуваше за повремен недостиг на гориво во соседна Словенија. Словенечкиот министер за економија Матјаж Хан во понеделникот изјави дека инспекторите ја проверуваат работата на бензинските пумпи, иако дистрибутерите на нафта велат дека повремениот недостиг на некои горива во последните денови не е сериозен знак дека трговците чекаат нови, повисоки малопродажни цени.

Според нашиот известувач од N1 Словенија, Ива Лачан, во Словенија во моментов нема недостиг на гориво. Најголемите беа за време на викендот, откако минатата недела словенечката влада најави дека од вторник цените на горивата значително ќе поскапат.

По таа објава, луѓето почнаа масовно да одат на бензински пумпи, каде потоа останаа без гориво. Словенечкиот премиер Роберт Голоб нареди истрага зошто дошло до недостиг, бидејќи тој тврди дека има доволно гориво.

Се шпекулира и дека горивото го чувале на станиците за да можат да го продаваат поскапа.

„Петрол“ ни кажа дека не можат толку брзо да ги наполнат резервоарите на станиците за да ги задоволат сите луѓе кои масовно дојдоа да наполнат гориво“, рече Лакан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО