17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Во Словенија повеќе инфекции оваа недела од минатата

НАЈЧИТАНО

Во неделата, во Словенија беа потврдени 907 инфекции со коронавирус со 724 ПЦР тестови и 4.445 брзи антигенски тестови.

Според Националниот институт за јавно здравје (NIJZ), во земјава во моментов има 25.910 случаи на активни инфекции, што е за 254 повеќе од претходниот ден. Во неделата, властите потврдија 907 инфекции со 724 ПЦР тестови и 4.445 брзи антигенски тестови. Минатата недела за споредба беа потврдени 762 случаи.

Седумдневниот просек на потврдени случаи моментално е 1.997, што е за 23 повеќе од претходниот ден. Сепак, бројот на потврдени случаи на 100.000 жители е зголемен за 12 во последните 14 дена, на 1.220.

Според НИЈЗ, со една доза вакцина против Ковид-19 се вакцинирани 1.264.207 лица, а со сите дози 1.219.367.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО