2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Во светот мешани реакции за гестовите за поддршка на човековите права на Мундијалот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Гестовите за поддршка на човековите права за време на Светското првенство на ФИФА во Катар предизвикаа различни реакции ширум светот од поддршка, рамнодушност и огорченост.

Во арапските земји, гестот на германските играчи, кои ја покриа устата со раце во знак на протест против забраната за носење на лентата „Една љубов“ за поддршка на ЛГБТ заедницата, предизвика лавина коментари во кои се обвинува Германија за расизам и флерт со нацистичкото минато.

„Ставете ги рацете преку устата, а ние ќе го покриеме носот за да не го помирисаме вашиот расизам“, напиша тунискиот новинар Фати Џуини на Фејсбук.

Во Саудиска Арабија, ултраконзервативна земја, на Твитер се појави хаштагот „геј тим“ на арапски во врска со германската селекција.

Бурни, а понекогаш и навредливи реакции на социјалните мрежи беа создадени како одговор на лавината критики што Катар како земја домаќин ги доби пред почетокот на Светското првенство. Критиките се однесуваат на почитувањето на човековите права, особено на ЛГБТ заедницата, како и на односот кон печалбарите.

Дејна Ел Курд, професорка на Американскиот универзитет во Тексас, рече дека ваквата критика, која најмногу ја пренесуваат европските претставници и медиумите, понекогаш открива „двојни стандарди“.

„Дебатите околу Светското првенство, иако понекогаш предизвикуваа апсолутно оправдани и валидни критики, во многу случаи беа мотивирани и од лицемерие и двојни стандарди“, рече таа за АФП.

Според неа, голема улога игра и расизмот.

„Тие само гледаат земја на Арапи во традиционална облека и претпоставуваат дека тоа е екстремистичка религиозна автократија, додека луѓето во Доха се всушност сосема слободни во однос на нивниот личен избор“, рече професорот.

Поранешниот германски играч Сандро Вагнер, како знак на незнаење и можеби презир кон локалната култура, ги спомнал „катарски бањарки“ кога ја опишувал традиционалната носија во земјите од Персискиот залив. Ова предизвика бурни реакции на социјалните мрежи, пред Вагнер да се извини.

Надвор од Европа, фудбалот се споменува повеќе од човековите права.

Во Сенегал, како и во Јапонија, медиумите најмногу ги игнорираа овие контроверзи, а претставниците на јапонскиот, српскиот и хрватскиот фудбал избегнуваа да коментираат.

„Има нееднаквости и неправди… но некои западноевропски земји не го доведуваат во прашање нивниот придонес кон неправдите“, изјави Даниел Рајх. професор на Универзитетот Џорџтаун во Катар и коавтор на книга за политиката на Светското првенство.

„Кога ги гледаме дресовите што ги носат тимовите или топките со кои играат… тие се направени во земјите од Југоисточна Азија, со евтина работна сила“, додаде тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img