17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Во руските напади беа уништени стотици болници, а се очекува нова евакуација на цивили

НАЈЧИТАНО

Веќе е 72 ден од руската инвазија на Украина. Ситуацијата во јужниот град Мариупол се уште е тензична. Како што се интензивираат руските напади врз фабриката за челик Азовстал во Мариупол, се проценува дека таму се заробени уште околу 200 цивили. Денеска се очекува нов евакуациски конвој од челичарницата. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека во руските напади се уништени стотици болници и дека лекарите немаат лекови за лекување на ракот и дека операцијата била спречена.

08:22
Американците ги отфрлаат тврдењата дека дале разузнавачки информации за руските генерали
Министерството за одбрана на САД ги отфрли тврдењата дека дало разузнавачки информации за локациите на руските генерали на бојното поле во Украина за да можат украинските сили да ги убијат.

07:57 часот
Британците објавија нов извештај
Британското Министерство за одбрана во својот последен разузнавачки извештај објави дека руските сили продолжиле со копнените напади врз фабриката за челик Азовстал и покрај претходните најави. „Обновените напори на Русија да го обезбеди Азовстал и да го заврши заземањето на Мариупол најверојатно се поврзани со претстојните прослави на Денот на победата на 9 мај и желбата на Путин за симболичен успех во Украина“, се вели во извештајот.

07:30 часот
Руските сили постигнаа мал напредок
Руските сили постигнаа „мал напредок, особено во северниот дел на Донбас“ во Украина, изјави во четвртокот портпаролот на Пентагон Џон Кирби. Тој додаде дека САД во овој момент не очекуваат Русите „да постигнат напредок“.

07:04 часот
Путин потврди дека руската армија е подготвена да обезбеди евакуација
Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот вечерта потврди дека „руската армија се уште е подготвена да обезбеди евакуација на цивилите“ од Азовстал, кои би можеле да бидат уште двесте, заробени во комплекс со украински борци. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека руската армија го почитува прекинот на огнот околу фабриката и дека „функционираат“ хуманитарните коридори околу Азовстал.

Тоа го негираа украинските бранители, а заменик-командантот на Азовскиот полк, кој ги брани постројките, Свјатослав Паламар, на видеото рече дека внатре во фабриката за челик се водат „крвави борби“ и дека Русите не ги исполнуваат своите ветувања за примирје.

07:00 часот
Се очекува нов евакуациски конвој од Азовстал
Во петок се очекува нов конвој на Обединетите нации да ги евакуира последните цивили од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, последното упориште на украинскиот отпор во стратешки важното пристаниште, без никаква гаранција за прекин на борбите.

Помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за хуманитарни прашања Мартин Грифитс во четвртокот објави дека нов конвој се движи кон градот, кој стана симбол на руската инвазија која започна на 24 февруари. „Конвојот е на пат кон Азовстал каде што ќе пристигне утре наутро, надевајќи се дека ќе ги собере последните цивили од тој пекол во кој живееја толку многу недели и месеци и ќе ги донесе на безбедно“, рече Грифитс во Варшава.

06:59 часот
Зеленски: Стотици болници уништени во руските напади
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека во руските напади врз Украина биле уништени стотици болници и други институции, а лекарите останале без лекови за лекување на рак и дека не можат да вршат операции.

Зеленски во видео порака до хуманитарната медицинска организација рече дека на многу места на истокот и југот на Украина, каде што се водат главните битки, недостасуваат дури и основни антибиотици.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО