15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Во регионот Херсон се водат жестоки борби

НАЈЧИТАНО

Двајца клучни руски генерали се убиени во борбите во југоисточниот регион Херсон, тврдат украинските власти, пренесе Би-би-си.

Според Киев, освен убиените генерали, друг генерал на рускиот 49-ти полк бил тешко ранет, а мобилниот команден центар бил уништен. Информациите се од разузнавањето на украинското Министерство за одбрана.

Според западните експерти, на украинскиот фронт се убиени повеќе руски генерали отколку во кој било друг конфликт по Втората светска војна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО