16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Во регионот се забележани тропски температури

НАЈЧИТАНО

Топлотниот бран што ги зафати земјите од регионот ќе трае до 27 јули, прогнозираат метеоролозите, а температурите во некои градови и населени места ќе достигнат до 44 степени Целзиусови.

Поради високите дневни температури во Босна и Херцеговина денеска е на сила портокалов аларм, а температурите ќе се движат од 32 до 38 степени.

Следните два дена во повеќето области ќе важи црвен метео-аларм, кога температурата ќе се движи меѓу 33 и 41 степен, во јужните делови на регонот и до 42.

Тропски горештини денеска се очекуваат и во Хрватска. Во Сењ живата во термометарот во 6 часот не падна под 30 степени, а топло изутринава е и на Ластово, Палагружа, Хвар, во Риека и Опатија каде во најсвежиот период на деноноќието се измерени 24 и 25 степени.

Пикот на топлотниот бран се очекува викендов кога температурата локално ќе биде околу 40-тиот степен, со прогнози на метеоролозите дека постои можност да се надминат и јулските рекорди.

Топлотниот бран стигна и до Црна Гора, која според метеоролозите ќе биде една од најтоплите земји во Европа со температура до 44 степени Целзиусови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО