1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Во последен момент спречена авионска катастрофа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Федералната управа за авијација (ФAA) истражува инцидент на меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди во Њујорк. Инцидентот се случил меѓу авион на „Делта ерлајнс“ на пат кон Доминиканската Република и лет на „Американ ерлајнс“, пишува Гардијан.

Околу 20 часот и 45 минути, авион на „Делта ерлајнс“ забрзувал по пистата кога бил изненаден од авион на „Американ ерлајнс“ кој ја преминал неговата патека и поминал пред него. ФАА во соопштението наведе дека контролорите на летање забележале дека вториот авион ја минувал пистата во моментот кога вториот авион се подготвувал да полета.

„Делта 1943, дозвола за полетување се прекинува“, двапати изговори контролорот на летот.

Летот на Делта одговори со забавување и на крајот беше запрен. Во моментот кога биле најблиску еден до друг, растојанието помеѓу двата авиони било само 300 метри. Еден од патниците изјави за „NBC News“ дека за дел од секундата настанала паника меѓу патниците.

– Го почувствував адреналинот, во авионот владееше целосна тишина и олеснување кога авионот застана – изјави Брајан Хили.

Слушнете ја снимката од контролата на летот:

 

 

Националниот одбор за безбедност на транспортот (NTSB) во неделата соопшти дека го истражува упадот на пистата. На летот на „Делта“ имало 145 патници и 6 членови на екипажот. По инцидентот, летот бил презакажан за сабота наутро, а на патниците им било договорено сместување додека го чекале летот.

– Безбедноста на нашите клиенти и екипажот е секогаш приоритет. Се извинуваме за непријатностите и доцнењето на патувањето – се вели во соопштението на „Делта ерлајнс“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img