24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Во поплавите во Индија и Бангладеш загинаа најмалку 74 лица

НАЈЧИТАНО

Повеќе од една недела од обилни дождови и поврзани поплави загинаа повеќе од 70 луѓе во северна и источна Индија и Бангладеш. Невремето вкупно погоди милиони луѓе, кои мораа да се преселат и да побараат засолниште во засолништа.

Во обилните дождови кои повеќе од една недела ја погодија северна и источна Индија и соседниот Бангладеш загинаа најмалку 74 луѓе, а милиони беа погодени. Спасувачките тимови продолжуваат да ги евакуираат луѓето загрозени од поплави, а двете земји формираа неколку засолништа и центри за дистрибуција на помош.

Индиската метеоролошка служба издаде предупредување за невреме во следните 24 часа во најмалку пет региони во северна Индија, каде бура придружена со силен ветер и дожд утрото урна дрвја и предизвика поплави на многу места.

Регионалната управа за управување со катастрофи во североисточната држава Асам објави 23 смртни случаи од средината на мај. Невремето се очекува да погоди речиси 800.000 луѓе и 270.000 животни во повеќе од 2.000 населени места во 22 окрузи Асам, каде што се поставени повеќе од 420 засолништа и центри за дистрибуција на помош.Најмалку осум лица загинаа во североисточната индиска држава Аруначал Прадеш од почетокот на обилните дождови пред десет дена. Во 16 области на источната држава Бихар уште 33 лица ги загубија животите поради истрелите, објави во петокот на социјалните мрежи државниот министер Нитиш Кумар.

Во соседен Бангладеш, обилните дождови убија најмалку 10 луѓе во последните денови, а околу 10.000 се евакуирани во засолништа, изјави денеска Мошхараф Хосеин, градоначалник на Силхет, една од најтешко погодените области. Хосаин процени дека обилните дождови погодија околу два милиони луѓе, истакнувајќи дека ситуацијата полека се подобрува, но нивото на двете главни реки во земјата, Сурма и Кусијара, сè уште се превисоки.

Обилните дождови и бури се вообичаени во Јужна Азија, особено за време на сезоната на монсуните помеѓу мај и септември. Тие предизвикуваат стотици смртни случаи секоја година и погодуваат милиони луѓе во регионот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО