9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Во позадината на евровизискиот пренос се случувала вистинска драма

НАЈЧИТАНО

ЕБУ објави дека имало нерегуларности во гласањето на жиријата од шест европски земји на финалната вечер од Изборот за песна на Евровизија..

„Во анализата на гласањето на жирито од страна на паневропскиот партнер за гласање на Европската радиодифузна унија (ЕБУ) по втората генерална проба на вториот Избор за песна на Евровизија 2022 година, во резултатите на шест земји беа идентификувани одредени неправилни шеми на гласање. партнер да пресмета резултат за замена за секоја земја во прашање и за второто полуфинале и за големото финале.

Како што е соопштено, со цел да се усогласат со Упатствата за гласање, ЕБУ работеше со партнерот за гласање за да пресмета резултат за замена за секоја земја околу која имаа сомнежи и за второто полуфинале и за големото финале. Сè, велат тие, било пресметано врз основа на резултатите на други земји со слични гласачки податоци.

Земјите кои беа исклучени од гласањето се Азербејџан, Грузија, Црна Гора, Полска, Романија и Сан Марино.

Инаку, објавено е дека Андреа, нашата претставничка на евровизискиот натпревар, во полуфиналето го освоила 11 место.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО