13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Во Подгорица на власт беше влада со проруски елементи

НАЈЧИТАНО

Косовскиот премиер Албин Курти посочи дека решението околу разграничувањето со Црна Гора, ќе го прави со новата влада која е во формирање.

Тој вели дека ќе ја исправи грешката, кога 8.200 хектари земја ѝ припаднале на Црна Гора, за која Курти смета дека е составен дел на Косово.

– Се надевам дека Црна Гора наскоро ќе добие нова влада, со која ќе можеме да разговараме, за разлика од претходната во која имаше проруски елементи – изјави премиерот.

Во меѓувреме се огласи и се уште актуелниот премиер на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, кој истакна дека неговиот косовски колега дал мошне опасна изјава, со која се загрозува територијалниот интегритет на неговата земја.

– Ме зачудува што досега нема никаква реакција од неуставниот мандатар Дритан Абази – истакна Кривокапиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО