20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Во Мариупол останаа уште 100.000 заробени лица

НАЈЧИТАНО

Руските сили соопштија дека денеска повторно ќе биде отворен коридор за евакуација на населението од опколениот град Мариупол до Запорожје.

Според украинските власти, конвоите вчера се соочиле со повеќе проблеми, а исто така тврдат дека руските сили ја запленувале хуманитарната помош и ги блокирале автобусите.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека војската повторно ќе го отвори хуманитарниот коридор од јужниот град Мариупол до Запорожје на 1 април на барање на лидерите на Франција и на Германија. Коридорот ќе биде отворен од 10 часот по московско време, а руските војници ќе постават попатнa станица во јужниот град Бердјанск.

Според украинските власти во Мариупол  уште околу 100.000 цивили останале заробени во градот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО