4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Во куќата на поранешниот американски потпретседател Пенс се пронајдени доверливи документи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Документите означени како доверливи беа откриени минатата недела во домот на поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс во Индијана, а тој ги предал доверливите документи на ФБИ, рече неговиот адвокат во писмата што ги видел Ројтерс.

На 18 јануари, адвокатот Грег Џејкоб испрати писмо до Националниот архив во кое ја информира институцијата за документите, а во друго писмо на 22 јануари, тој ја информираше Архивата дека ФБИ дошло во домот на поранешниот потпретседател за да ги земе.

Според Ројтерс, Џејкоб во писмото до Националниот архив од 18 јануари рекол дека Пенс „како мерка на претпазливост“ ангажирал адвокат да ги прегледа документите во неговиот дом по веста за документите пронајдени во домот на американскиот претседател Џо Бајден.

„Адвокатот идентификуваше мал број документи кои потенцијално би можеле да содржат чувствителни или доверливи информации“, напиша Џејкоб во писмото.

„Потпретседателот Пенс веднаш ги стави тие документи во заклучен сеф во очекување на дополнителни инструкции од Националниот архив за нивното правилно ракување“, напиша тој.

Адвокатот на Пенс напиша дека не ја разгледал содржината на документите откако утврдил дека се означени како доверливи.

Во посебно писмо од 22 јануари, Џејкоб тврдеше дека Министерството за правда „ги заобиколи стандардните процедури и побара директно поседување“ на документи во резиденцијата на Пенс.

Во договор со поранешниот потпретседател, агентите на ФБИ дојдоа во неговиот дом во Индијана на 19 јануари за да соберат документи од сефот, рече Џејкоб.

Во меѓувреме, Бајден, кој беше пронајден со доверливи документи кои датираат од неговото време како потпретседател, и Трамп, кој одби да ги предаде документите, што доведе до рацијата на ФБИ, се соочуваат со истрага на специјалниот советник на Министерството за правда за несоодветно постапување со доверливи материјали..

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img