4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Во Киев експлозии. Зеленски: Мариупол може да се спаси со борба или дипломатија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руската инвазија на Украина влезе во 53. ден. Украинскиот претседател Володимир Зеленски се закани дека ќе се повлече од мировните преговори со Русија доколку руските сили кои го опсадуваат градот убијат украински борци опколени во пристанишниот град Мариупол. Руското Министерство за одбрана објави дека животите на украинските сили кои се уште се борат во Мариупол ќе бидат поштедени доколку го положат оружјето во 6 часот наутро по московско време, пренесе агенцијата ТАСС. Ројтерс јавува дека и утринава во Киев се слушнале експлозии.

07:51
Зеленски: Мариупол може да се спаси со борби или дипломатија
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во саботата изјави дека разговарал со лидерите на Обединетото Кралство и Шведска за тоа како најдобро да им се помогне на оние што го бранат Мариупол и десетиците илјади цивили заробени во опколениот град.

За судбината на Мариупол може да се реши или со борби или со дипломатија, рече тој: „Или нашите партнери веднаш ѝ го дадат на Украина целото неопходно тешко оружје, авиони и без претерување, за да можеме да го намалиме притисокот на окупаторите врз Мариупол и да ја пробиеме блокадата. ”

Или тоа го правиме преку преговори, во кои улогата на нашите партнери треба да биде одлучувачка“.

07:50 часот
Во нападот на Харков загинаа три лица, а 34 се повредени
Во експлозија во Харков загинаа три лица, а 34 се повредени, соопшти градоначалникот Ихор Терехов.

Градот беше погоден од ракетен напад во саботата, а кујната поставена од Светската централна кујна беше уништена.

Светската централна кујна ја води познатиот готвач Хозе Андреас за да обезбеди храна во воената зона за оние на кои им е потребна. Андреас на Твитер објави дека членовите на персоналот на невладината организација биле потресени, но безбедни.

07:46
Експлозии во Киев
Во главниот град Киев се слушнале експлозии, јавува Ројтерс.

Едно лице загина, а неколку се повредени во воздушните напади врз градот во саботата.

Во меѓувреме, локалниот медиум Киев Индипендент наведува дека предупредувањата за воздушни напади биле издадени во речиси сите украински региони во раните утрински часови.

07:42
Русија: Ако се предадат, ќе бидат поштедени животите на украинските борци
Руското Министерство за одбрана објави дека животите на украинските сили кои се уште се борат во Мариупол ќе бидат поштедени доколку го положат оружјето во 6 часот наутро по московско време, пренесе агенцијата ТАСС.

Русија претходно соопшти дека ги исчистила од отпор сите урбани области во Мариупол. Останатите борци во опколениот пристанишен град – за кои Русија вели дека се и украински и странски – се блокирани во фабриката за челик Азовстал, се додава.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img