3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Во Истра за Велигден се очекуваат 35.000 гости

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Околу 35.000 гости се очекува да поминат 140.000 ноќевања во Истра за време на велигденските празници, од кои повеќето Словенци, Италијанци, Австријци и Германци, како и домашни туристи, објави во петокот Туристичката управа на округот Истра.

За време на велигденските празници ќе бидат отворени педесетина големи и мали хотели и кампови, а првите гости ќе пристигнат во приватно сместување, особено во викендички. Повеќето велигденски туристи ќе се одморат во Ровињ, Пореч, Умаг, Пула и Медулин.

Според директорот на Жупанискиот туристички одбор Денис Ивошевиќ, кој пред неколку дена беше реизбран на функцијата на која беше 12 години, од почетокот на годинава до вчера, Истра постигнала речиси единаесет отсто подобар резултат во однос на истиот период во 2019 година.

„Во Истра во 2020 година се остварени 47 отсто од вкупниот промет на рекордната 2019 година, а во 2021 година тој е речиси 82 отсто. Затоа, може да се каже дека Истра беше победник во Медитеранот во поглед на туризмот“, рече Ивошевиќ.

Тој додаде дека Истра, не само како туристичка дестинација, туку и како регион во целина, дефинитивно покажала во изминатите две кризни години дека протоколот за соработка меѓу приватниот и јавниот сектор е добро поврзан и вмрежен бидејќи е еден од клучните претпоставки дека регионот може да функционира.не само кога ситуацијата е нормална, туку првенствено кога е вонредна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img