Во Израел сите палестински знамиња ќе бидат отстранети од јавните површини

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Екстремно десничарскиот израелски министер Итамар Бен-Гвир нареди да се отстранат сите палестински знамиња истакнати на јавни места. Покажувањето и веењето на палестинските знамиња, според него, е чин што го поддржува тероризмот.

Новиот израелски министер за национална безбедност, Итамар Бен-Гвир, во неделата и наредил на полицијата да ги отстрани сите палестински знамиња од јавните површини, бидејќи тие, според него, би можеле да поттикнат терористички акти, пренесува новинската агенција Ројтерс.

Наредбата на министерот доаѓа по ослободувањето на палестинскиот затвореник осуден за киднапирање и убиство на израелски војник во 1983 година, кој минатата недела вееше палестинско знаме додека беше пречекан како херој во неговото село.

Како одговор, Бен-Гвир рече дека ваквото веење на палестинското знаме е чин што го поддржува тероризмот. „На прекршителите на законот не им е дозволено да веат терористички знамиња и да промовираат тероризам, затоа наредив да се отстранат знамињата кои поддржуваат терористички акти“, рече тој.

Израелскиот закон не ги забранува палестинските знамиња, но полицијата и армијата имаат право да ги отстранат доколку сметаат дека се закана за јавниот ред, наведува Ројтерс.

Во саботата повторно се одржаа протести во Тел Авив против новата екстремно десничарска влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху, која ја вклучува партијата Окма Јехудит (во превод Еврејска моќ) предводена од Бен-Гвир. Новата влада планира опсежни реформи, од проширување на населбите на окупираниот Западен Брег до слабеење на судството и спроведување на социјалните реформи, кои ги вознемирија членовите на ЛГБТК+ заедницата во земјата.

Во неделата Нетанјаху ги осуди протестите во Тел Авив, на кои организаторите рекоа дека привлекле повеќе од 20.000 луѓе, обвинувајќи ги учесниците за поттикнување насилство.

„Синоќа на демонстрациите видов слики кои го споредуваат министерот за правда со нацистичките лидери. „На демонстрациите беа видливи и знамиња на Палестинската ослободителна организација и знаци на кои пишуваше „Ослободете ја Палестина од ционистичката колонијална власт“, ​​напиша тој на Твитер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img