9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Во земјава се активни два пожара, меѓу струмичките села Требичино и Василево и во Тетово

НАЈЧИТАНО

Во земјава се активни два пожара, меѓу струмичките села Требичино и Василево и во Тетово, каде што гори депонијата. На терен се излезени екипи на Територијалната противпожарна единица – Тетово кои гаснат.

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека пожарот во Струмичко е на непристапен терен, карпесто-ритчест, а гори нискостеблеста мешана шума и висока трева.

-Пожарот е од вчера во доцните попладневни часови, а активно е гаснет од ТППЕ Струмица и Шумско стопанство „Беласица“ во текот на вчерашниот ден и до доцна во ноќта. Утрово во 5 часот екипите повторно се на терен, дејствуваат и се очекува во текот на денот да се изгасне пожарот – информираат од ЦУК.

Во текот на вчерашниот ден локализирани се осум пожари. Тие се во општина Неготино, полигон Криволак, општина Чашка, селата Лисиче и Голозинци, општина Илинден, село Миладиновци, општина Делчево, село Стар Иственик, општина Богданци, месност викана Погана, општина Охрид, село Лескоец, општина Велес, меѓу селата Бузалково и Сливник и градската депонија во општина Штип.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО