2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Во експлозија на метан во рудник за јаглен во Полска загинаа четворица рудари

НАЈЧИТАНО

Двајца рудари експлодираа во рудникот за јаглен Пњувек во Шлезија во југозападна Полска, при што синоќа загинаа четворица рудари, 15 беа повредени, а осуммина се во потрага по исчезнати, соопшти управата на рудникот.

Пожарот и првата експлозија се случиле по полноќ, а втората се случила кога спасувачите веќе биле во јамата и ги барале повредените и исчезнатите.

Дванаесет од 15-те повредени, главно со тешки изгореници, итно се пренесени во болница.

Во моментот на експлозијата во јамата на длабочина од 1.000 метри имало 42 рудари.

Спасувачката операција мораше да биде прекината денеска додека не се минимизира веројатноста за натамошна експлозија. На негово место дојде полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО