Во една од најнаселените провинции во Кина, 90 отсто од граѓаните се заразени со Ковид!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кина се бори со невиден пораст на бројот на заразени со Ковид, а речиси 90 отсто од населението во третата најнаселена провинција во земјата е заразено со овој вирус, изјави висок официјален претставник.

Кан Куанченг, директор на здравствената комисија за централната кинеска провинција Хенан, на прес-конференција рече дека „6. Јануари 2023 година, стапката на инфекција во покраината е 89 проценти“. Во таа провинција живеат 99,4 милиони луѓе, што значи дека 88,5 милиони во Хенан имаат ковид-19, пишува Гардијан.

Посетите на клиниката го достигнаа својот врв во декември, рече Кан, „по што се забележува тренд на намалување“.

Бран на инфекција пред големите патувања
Отворањето на границите на Кина во неделата беше еден од најновите чекори во процесот на кршење на режимот на Ковид со нулта стапка што властите го започнаа минатиот месец по масовните протести. Укинувањето на сите ограничувања и мерки доведоа до огромен бран на инфекција.

Бројот на случаи се очекува дополнително да се зголеми кон крајот на овој месец кога Кинезите ја слават Лунарната Нова Година. Милиони ќе патуваат од големите градови за да ги посетат своите стари членови на семејството на селата.

Во првиот бран на патувања пред празникот, официјалните податоци покажуваат дека во саботата тргнале 34,7 милиони луѓе, за една третина повеќе од минатата година.

И додека потегот на Пекинг да го прекине задолжителниот карантин се очекува да го зголеми патувањето во странство, многу земји бараат патниците од Кина да имаат негативни тестови за ковид, со што сакаат да го запрат ширењето на инфекцијата со која сега се справуваат болниците и крематориумите во Кина.

Проценка: Еден милион смртни случаи од Ковид-19 оваа година
Официјално, Кина пријави само 5.272 смртни случаи од Ковид заклучно со 8 јануари, што е една од најниските стапки на смртност од оваа болест во светот.

Но, Светската здравствена организација предупредува дека Кина не го известува точно бројот на заразени луѓе, а меѓународните здравствени експерти проценуваат дека над милион луѓе би можеле да умрат од оваа болест оваа година.

Највисоките здравствени власти во земјава, како и државните медиуми, повторуваат дека инфекцијата со коронавирусот низ земјава е на врвот и ја минимизираат опасноста од болеста. „Животот повторно оди напред“, осамна во неделата официјалниот весник на Комунистичката партија, чии уредници ги пофалија владините мерки против зараза, за кои велат дека се промениле од „превенција од зараза“ во „превенција на сериозни болести“.

„Денес вирусот е слаб, а ние сме силни“, пишуваат уредниците.

Кинеската државна новинска агенција Ксинхуа соопшти дека земјата влезе во „нова фаза“ во својата борба против Ковид.

Азиските акции се искачија на највисоките пет месеци во понеделникот, бидејќи инвеститорите се обложуваат дека повторното отворање на Кина ќе ја заживее нејзината економија и ќе ги подобри прогнозите за глобалниот раст.

„Тоа е неверојатно олеснување што можеме да се вратиме во нормала… Само вратете се во Кина, излезете од авионот и одете дома“, изјави Мајкл Харолд, предавач во Пекинг, за Ројтерс по пристигнувањето во Пекинг од Варшава во неделата. Харолд вели дека се подготвувал за задолжителен карантин и неколку рунди тестирања.

Државната телевизија CCTV во неделата објави дека летовите од Јужна Кореја до Кина се речиси распродадени. Но, зголемувањето на побарувачката ќе биде попречено од ограничениот број летови до и од Кина, чиј број моментално е далеку од нивото пред пандемијата.

Korean Air претходно овој месец соопшти дека ги запира плановите за зголемување на бројот на летови до Кина поради претпазливоста на Сеул кон кинеските патници. Јужна Кореја, како и многу други земји, сега бара од патниците од Кина, Макао и Хонг Конг да имаат негативни тестови за ковид пред да полетаат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img