21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Во Доха, главниот град на домаќинот Катар, вечерва со жрепка е одреден составот на групите за Светското првенство во фудбал

НАЈЧИТАНО

Во Доха, главниот град на домаќинот Катар, вечерва со жрепка е одреден составот на групите за Светското првенство во фудбал.

На Мундијалот во Катар ќе бидат одиграни вкупно 64 натпревари, а жрепката одлучи на отворањето, на 22 ноември, да играат домаќинот Катар и Еквадор.

Настап на Светското првенство спроти одредувањето на групите изборија 29 репрезентации, а последните три ќе бидат познати по завршните бараж натпревари.

Група А: Катар, Еквадор, Холандија, Сенегал.

Група Б: Англија, Иран, САД, (Шкотска/Украина/Велс)

Група Ц: Аргентина, Саудиска Арабија, Мексико, Полска.

Група Д: Франција, (ОАЕ, /Австралија/Перу), Данска, Тунис,

Група Е: Шпанија, (Костарика/Нов Зеланд), Германија, Јапонија.

Група Ф: Белгија, Канада, Хрватска, Мароко.

Група Г: Бразил, Швајцарија, Србија, Камерун.

Група Х: Португалија, Гана, Уругвај, Јужна Кореја.

Светското првенство ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО