17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Во германското седиште на Suzuki истраги поради сомневање за измама во емисиите

НАЈЧИТАНО

Германските инспектори денеска извршија претрес во просториите на увозникот на автомобили Сузуки Дојчланд во германскиот град Бенсхајм. Според обвинителството во Франкфурт, компанијата е осомничена за измама, бидејќи наводно продала повеќе од 22.000 дизел возила со нелегални уреди за прикажување на лажни податоци за емисиите, пренесува германската новинска агенција dpa.

Според истражувачите, уредот значително го намалил или целосно го исклучил чистењето на издувните гасови во редовни интервали. Како резултат на тоа, големи количини на азотни оксиди се ослободени во животната средина, според dpa.

Засегнати се и SX4 S-Cross, Swift и Vitara на Suzuki. Компанијата dpa одби да ги коментира истрагите.

Случајот исто така истражува поединци кои биле вмешани во наводна измама со добавувачот на мотори Fiat-Chrysler (сега Stellantis) и снабдувачот на софтвер Marelli.

Инспекторите ги пребарале и просториите на овие компании во Хајделберг, Германија, Корбети во Италија и Естергом во Унгарија, соопшти државното обвинителство. Запленети се докази како податоци за комуникација, софтвер и плански документи, јавува ДПА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО