16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Во Германија има недостиг од важни лекови, ова е проблемот

НАЈЧИТАНО

Температурата на телото од 40 степени не е невообичаена кога се работи со микронската варијанта на коронавирусот. Дури и кај децата. Но за нив во Германија може да се купат сè помалку лекови.

Годишно во германските аптеки се продаваат повеќе од десет милиони пакувања сируп за деца кои содржат активна состојка парацетамол или ибупрофен. Сега се помалку го има на полиците во аптеките.
„Сирупот со парацетамол веќе истекуваше на почетокот на годината“, изјави за Дојче веле фармацевт кој не сакаше да биде именуван.

„Во меѓувреме веќе не е достапен сируп со ибупрофен, ниту спреј од некоја голема компанија, а се` поголем недостиг на супозитории за треска.

Тој вели дека во нивните нарачки за зимата веќе се целосно откажани сите нарачки за детски лекови за болка и температура. И тоа не е случај само во оваа берлинска аптека. Тесните грла за испорака ја зафаќаат цела Германија.

Состојбата во фармацевтската индустрија е проблематична
Состојбата во фармацевтската индустрија е проблематична, се вели во писменото соопштение на Федералната асоцијација на производители на лекови, пишува ДВ.

„Проблемите во глобалните синџири на снабдување, хроничниот недостиг на квалификувани работници и недостигот на персонал поврзани со короната“, исто така, ја искомплицираа ситуацијата за производителите на лекови.

Најважната причина, сепак, е финансиската. Едноставно не се исплати на фармацевтската индустрија да произведува лекови против болки за деца. Здравствените осигурителни компании им плаќаат на фирмите 1,36 евра за шише парацетамол сируп. Оваа сума не е зголемена десет години.

Брзиот пораст на трошоците за производство на лекови од една страна и замрзнатите малопродажни цени од друга се причина што производството на лекови како парацетамол сирупите работи со загуба“, се жали Андреас Буркхард, извршен директор на фармацевтската компанија Тева. .

Со својот бренд за лекови Ратиофарм, Тева е последниот голем производител на овој сируп за деца во Германија. Пред 12 години имаше единаесет. Откако друг голем производител го прекина производството во мај, Ратиофарм мора да покрие 90 отсто од побарувачката. Сепак, ова не може да се постигне. Затоа, компанијата откажа некои нарачки за зимата. Причина: „Неочекувано и ненадејно зголемување на побарувачката на пазарот“ и „одложување на испораката од нашите производители на состојки“.

Според Федералниот институт за лекови и медицински помагала (BfArM), во Германија во моментов има повеќе од 260 лекови со кои има проблеми со испораката. Тие вклучуваат вообичаени антибиотици, лекови за тироидна жлезда, лекови за крвен притисок, но и лекови кои се итно потребни во болниците. Во некои случаи, аптеките можат сами да мешаат лекови – но за тоа им се потребни основни суровини.

„Овие основни суровини се тргуваат на глобално ниво и често има само неколку производители на една активна состојка, главно во Азија. Ако има проблем во фабрика во Кина, на пример, или некоја земја наметне забрана за извоз, тогаш многу производители се потоа погодени“, објаснува Урсула Селеринг од Сојузниот сојуз на германските фармацевтски здруженија.

„Ако аптеката има залиха, тие можат сами да го произведуваат сирупот за треска“, вели Селеринг. Но, „правењето лекови трае долго, а има и недостиг од квалификувани работници во аптеките“.

Од аптеките кои сами прават сируп против треска велат дека доколку се земат предвид суровините, трошоците за персоналот и работната сила, за едно шише ќе треба да се наплаќа по 20 евра.

Генералниот директор Теве Буркхард смета дека проблемот е пред се политички.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО