7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Во близина на Турција плови јахтата на рускиот олигарх Абрамович

НАЈЧИТАНО

Мегајахта поврзана со санкционираниот руски олигарх Роман Абрамович беше видена како плови неколку километри од југозападниот брег на Турција во понеделникот.

Абрамович е меѓу неколкуте руски милијардери кои минатата недела завршија на црната листа на ЕУ, на која веќе има неколку десетици најбогати луѓе во Русија. ЕУ е во процес на запленување на нивните јахти и други луксузни средства.

Западните влади се обидуваат да го изолираат рускиот претседател Владимир Путин и неговите сојузници поради нападот врз Украина.

Абрамович минатата недела слета во Москва со приватен авион од Истанбул. Според податоците на летот, тоа е второ патување во три дена на тој авион поврзан со руски олигарх меѓу најголемиот турски град и руската престолнина.

Јахтата Соларис под знамето на Бермуди долга 140 метри го напушти бродоградилиштето во Барселона на 8 март на поправка, соопшти Marine Traffic.

Таа го напушти црногорското пристаниште Тиват на 13-ти март и во последните денови го заобиколи грчкиот остров Крит. Податоците покажуваат дека во понеделникот било на околу 3 километри од турското крајбрежје, пловејќи кон туристичката дестинација Датчи.

„Соларис“ е изграден во германско бродоградилиште и за прв пат отплови на почетокот на минатата година. Тоа е само една од јахтите во сопственост на Абрамович, според SuperYachtFan, SuperYaht Times и Forbes.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО