26.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Во близина на Канарските острови запленети речиси 3 тони кокаин

НАЈЧИТАНО

Најмалку пет лица се уапсени кога крајбрежната стража во близина на Канарските острови пресретнала рибарски брод во кој биле пронајдени два тони кокаин, соопшти денеска шпанската полиција.

Бродот долг 20 метри беше запрен на 13 април од патрола на шпанската крајбрежна стража на околу 300 наутички милји јужно од шпанскиот архипелаг. Се проценува дека запленетиот кокаин би се продавал на улица за 72 милиони евра.

Бродот беше вратен во Гран Канарија во саботата, а петмината уапсени беа придружувани во пристаништето Лас Палмас и им беше одреден притвор.

Портпаролот на шпанската Цивилна гарда рече: „Кога се качивме, (офицерите) забележаа дека рибарскиот брод превезува значителен број снопови кои обично се користат за шверц на кокаин. Петте членови на екипажот на бродот – четворица од турска националност и еден грузиски државјанин – веднаш беа уапсени.

Полицијата објави снимка од операцијата во неделата на 17 април, на која се гледаат цариниците како забрзано возат по зарѓаниот рибарски брод пред да се качат на него и откриваат блокови од недозволената супстанција скриени во резервоари за гориво.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО