15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Во близина на Дубровник, Хрватска избувна пожар, а во акцијата за гаснење учествуваат четири канадери

НАЈЧИТАНО

Во близина на Дубровник, Хрватска, попладнето избувна пожар, а во акцијата за гаснење учествуваат четири канадери.

Јавната противпожарна служба на Дубровник соопшти дека пожарот избувнал над дубровничката населба Орашац и оти во гаснењето се ангажирани 29 пожарникари со десет возила, а хрватското Министерство за одбрана соопшти дека се ангажирани и четири канадери.

Хрватското Министерство за одбрана на Твитер соопшти дека два канадерa, а потоа уште два биле испратени да го изгаснат пожарот на пожарната локација Затон-Љубач во Дубровничко-неретванската жупанија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО