17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Во Белград уапсен лажен агент за луксузни недвижности, штета поголема од еден милион евра

НАЈЧИТАНО

Д.Б. е осомничен дека прво дал лажни акредитиви користејќи лична карта на сопственикот на имотот, кој му верувал дека се занимава со луксузни куќи во Белград, по што довел во заблуда еминентна компанија со седиште во Белград, поточно овластени лица и полномошници на таа фирма. дека е овластен полномошник на сопственикот на имотот, а потоа по склучувањето на купопродажниот договор на име аванс и купопродажна цена се стекнал со противправна имотна корист од 1.100.000 евра.

Обвинителството во соработка со полицијата се уште проверува дали некој друг бил вмешан во извршувањето на оваа најголема неколкудецениска измама од физичко лице, јавува РТС.

Доколку се докаже дека имал помош во извршувањето на делата на некои други лица, тие ќе бидат опфатени во додатокот на кривичната пријава.

Во соработка со УКП II одделение, Полициско одделение за град Белград, по наредба на заменик на Првото основно јавно обвинителство, приведен е осомничениот Д.Б. поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело измама од чл.208 ст.4. КЗ.

Утре ќе биде сослушан осомничениот Д.Б., по што ќе биде донесена одлука за притвор, а потоа ќе биде спроведена истрага со распит на оштетените и сведоците, по што ќе следи вештачење, како и финансиска истрага.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО