15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Во акција е и словачкиот хеликоптер Black Hawk

НАЈЧИТАНО

Во четвртокот, словачкиот хеликоптер Блек Хок, исто така, дојде да помогне во гаснењето на пожарот од големи размери на Карстот. Пожарот, кој е најголем по обем во историјата на Словенија, беснее во Горишкиот карст повеќе од една недела, а на работа се повеќе од 1.000 пожарникари.

Пожарот во карстот веќе зафати околу 2.000 хектари за осум дена беснее, а многу пожарникари се на работа цел ден. Имаат и важна противпожарна помош од воздух, а вчера им се придружи и словачкиот хеликоптер Black Hawk. „Од вчера хеликоптерот Black Hawk на словачката армија активно помага во гаснењето на пожарот во Карстот. Очекуваме и пристигнување на воени хеликоптери Ми-17 од српската и унгарската армија“, напиша словенечката армија. Денеска најголема грижа за пожарникарите е предвидениот нешто засилен ветер кој попладне ќе дува од брегот кон внатрешноста.

Последните информации од терен можете да ги следите во вестите Пожар на Карсу: на помош доаѓаат хеликоптери од Унгарија и Србија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО