9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Во Австрија речиси 11.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

НАЈЧИТАНО

Од вторник до среда, во Австрија се регистрирани речиси 11.000 нови случаи на коронавирус, поточно 10.898.

Она што е видливо во Австрија во последните денови и недели е постојаното зголемување на бројот на новозаразени, веќе доминантни подваријанти на коронавирус BA.4 и BA.5. Во Виена тие сочинуваат дури 70 отсто од вкупните инфекции.

Австрискиот министер за здравство Јоханес Рауч изјави за новинарите дека тоа е „очекувано“ и дека растот на бројот на нови инфекции дневно е „во насока од 10.000 и 15.000“. И покрај тоа, австриската влада се уште не презема ништо, а како што нагласи министерот „смета на самоодговорност“ на австриските граѓани.

Нема да се каже дали ќе остане на тоа, бидејќи познатиот австриски стручњак Петер Климек наскоро ќе брои, како што изјави за домашната ТВ ПУЛС 24, со најмалку 30.000 нови инфекции дневно, веќе во јули и август оваа година, на врвот ова лето. Тој, исто така, истакна дека правилата за карантин наскоро ќе треба да се преиспитаат. Тој додаде дека симулациите на настани покажуваат јасен пораст на бројот на новозаразени и дека „нема индикации дека бројките ќе се намалат“.

„Во секој случај, Австрија мора да се подготви за 30.000 нови инфекции дневно“, рече Климек. Тој предупредува дека „само со маска сето тоа нема да може да се надмине“, бидејќи проценките покажаа дека сега доминантните вирусни подваријанти се уште многу позаразни од проценките во мај.

Во Австрија во моментов од коронавирус активно боледуваат 71.802 лица, од кои 653 се во болници, од кои 50 на интензивна нега, пишува магазинот Феникс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО