5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Во Австралија е пронајдена жаба која соборува рекорди

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Австралиските чувари на паркови веруваат дека наишле на жаба што соборува рекорди длабоко во шумата.

Парковиот чувар Кајли Греј на 12 јануари наишол на инвазивната жаба, која му се заканува на австралискиот екосистем, додека била на патрола во националниот парк Конвеј во државата Квинсленд. Греј и неговите колеги ја фатиле жабата и ја однеле во нивната канцеларија, а животното тешко 2,7 килограми го нарекле „Тоаџила“.

Актуелниот Гинисов рекорд го држи жаба тешка 2,65 килограми, шведско милениче кое ја освои таа титула во 1991 година.

„Размислувавме да и го дадеме името Кони, по националниот парк Конвеј, но „Toadzilla“ постојано се појавуваше, па така се одвиваше“, изјави Греј за државната телевизија ABC во петокот.

Нејзиниот колега Бери Нолан изјави за Ројтерс дека животното било евтаназирано поради неговото „еколошко влијание“, вообичаена судбина за жабите низ Австралија.

Жабите беа воведени во Австралија во 1935 година за да го контролираат ширењето на други инвазивни видови, но нивната популација експлодираше без природни предатори и станаа закана сама по себе, рече Нолан.

„Женката жаба, како Toadzilla, би несела до 35 илјади јајца. Нивната способност да се размножува е прилично зачудувачки, а сите делови од репродуктивниот циклус на жабата се токсични за австралиските домородни видови, така што превенцијата е важен дел од тоа како управуваме со нив“.

Телото на Тоаџила беше донирана на музејот во Квинсленд за истражување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...

Како предвоената престолнина на секс туризмот се претвори во дувло полно со насилство и ХИВ!

Убиства, злоупотреби, прогони, окупација, уништување, емиграција… тоа се зборови кои денес автоматски се поврзуваат со Украина. Инвазијата на таа земја донесе со себе страдање...

Почина 26-годишно момче од делчевското село Стамер

Дваесет и шестгодишно момче утринава е пронајдено мртво во када во делчевското село Стамер. Информацијата ја потврдија од СВР Штип, од каде што информираа дека...
spot_img
spot_img
spot_img