2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Во август растот е од 45,8 отсто што е највисок од 1949 година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Цените на енергијата предизвикаа нов рекорд на растот на производствените цени во Германија. Без цените на енергијата, производствените цени се повисоки за 14 отсто.

Федералната статистика (Дестатис) објави дека во август производните цени на германската индустрија се зголемиле за  45,8 отсто во однос на истиот месец лани. Ова според германските медиуми, е најголемо зголемување од 1949 гдина кога рекордот бил 37,9 отсто.

Во однос на јули во август производните цени се зголеменни за 7,9 отсто.

Цените на енергентите во август беа повеќе од двојно повисоки од истиот месец лани. На месечно ниво се зголемени 20,4 отсто. Струјата поскапела речиси четири пати за дистрибутерите, а гасот е три пати поскап од август минатата година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img