20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Војската на САД потврди дека меѓуѕвезден метеор се судрил со Земјата

НАЈЧИТАНО

Истражувачите го открија првиот познат меѓуѕвезден метеор кој некогаш ја погодил Земјата, според неодамна објавен документ од Вселенската команда на Соединетите држави, објави Си-Ен-Ен.

Меѓуѕвездените метеори потекнуваат надвор од нашиот Сончев систем, и се многу ретки, но еден се урнал на 8 јануари 2014 година во близина на североисточниот брег на Папуа Нова Гвинеја, пишува CNN.

Објектот беше идентификуван како меѓуѕвезден метеор во студијата од 2019 година на Амир Сирај, тогашен студент на Универзитетот Харвард.

Во тоа време, Сираџ, заедно со професорот од Харвард, Абрахам Леб, го истражуваше „Оумуамуу“, првиот познат меѓуѕвезден објект во нашиот Сончев систем, кој беше пронајден во 2017 година. Потоа решил да помине низ Центарот за набљудување на Земјата на НАСА за да пронајде други меѓуѕвездени објекти и да го пронајде она што тој верувал дека е меѓуѕвезден метеор за неколку дена.

Имено, големата брзина на метеорот е она што на Сирај му паднало во око на почетокот. Неговите пресметки покажаа дека метеорот се движел со брзина од 60 километри во секунда во однос на Сонцето. Потоа го мапирал патот на метеорот и открил дека тој е во неограничена орбита, за разлика од затворената орбита на другите метеори. Тоа значи дека наместо да орбитира околу Сонцето како другите метеори, тоа доаѓа надвор од Сончевиот систем.

Лоеб и Сираџ, сепак, не можеа да ги објават своите наоди во научни списанија, бидејќи нивните податоци дојдоа од базата на податоци CNEOS на НАСА, која не открива колку се точни читањата.

По долги години обиди да ги добијат потребните дополнителни информации, тие добија официјална потврда дека навистина се работи за меѓуѕвезден метеор од заменик-командантот на американската вселенска команда.

Откако добија потврда од Министерството за одбрана, Сираџ и неговиот тим работеа на обидот повторно да ги објават своите наоди во научно списание.

Тој исто така би сакал да се обиде да извлече дел од метеорот од Тихиот Океан, но призна дека тоа би било неверојатна можност поради огромната големина на проектот.

Кога истражувачите би можеле да го фатат „светиот грал на меѓуѕвездените објекти“, Сираџ истакна дека тоа ќе биде научна револуција што ќе помогне да се открие светот надвор од нашиот Сончев систем.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО