21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Војната ќе ја загрози глобалната безбедност на храната

НАЈЧИТАНО

Украинската влада продолжува да функционира, банкарскиот систем е стабилен и исплатите на долгот се остварливи на краток рок, но руската инвазија може да ја втурне Украина во катастрофална рецесија, соопшти денеска Меѓународниот монетарен фонд. Тие предупредија дека војната може да има пошироки последици, вклучително и закана за глобалната безбедност на храната поради зголемените цени и неможноста да се засадат култури, особено пченица.

Во најмала рака, земјата ќе забележи „пад на производството за 10 отсто оваа година, под претпоставка за брзо решавање на војната“, нагласи ММФ во анализата на економијата по руската инвазија. Но, Фондот предупреди на „масовна неизвесност“ околу прогнозите, а ако конфликтот се пролонгира, ситуацијата ќе се влоши.

Цитирајќи ги воените податоци за конфликтите во Ирак, Либан, Сирија и Јемен, ММФ тврди дека „годишното намалување на производството на крајот би можело да биде многу поголемо, во опсег од 25-35 проценти“. Економијата на земјата порасна за 3,2 отсто во 2021 година во услови на рекордна жетва на жито и силна потрошувачка.

– Но, по руската инвазија на 24 февруари, „економијата во Украина драматично се промени“ – рече Владислав Рашкован, алтернативен извршен директор за Украина во одборот на ММФ.

– Од 6 март, 202 училишта, 34 болници, повеќе од 1.500 станбени куќи, вклучително и повеќестанбени куќи, десетици километри патишта и безброј објекти на критична инфраструктура во неколку украински градови се целосно или делумно уништени од руските војници – се вели во соопштението на официјалниот претставник.

Пристаништата и аеродромите, исто така, се затворени „поради големо уништување“.

Олег Устенко, економски советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, минатата недела ја процени штетата на 100 милијарди долари досега.

И покрај големите штети, владата и државата продолжија да функционираат. Банките се отворени, работат и за време на викендите“, рече Рашкован во изјавата од 9 март.

Од 1 март, земјата имаше девизни резерви од 27,5 милијарди долари, „што е доволно за Украина да ги исполни своите обврски“, рече тој.

ММФ, кој минатата недела одобри програма за итна помош од 1,4 милијарди долари за земјата, рече дека со оглед на големите резерви и значителната финансиска поддршка „изгледа дека одржливоста на долгот не е загрозена на краток рок, иако има „многу големи“ неизвесности.

Покрај човечките и економските загуби во Украина, ММФ предупредува за прелевањата од војната врз глобалната економија.

Од почетокот на конфликтот, цените на енергијата и земјоделството се зголемија, а Фондот предупреди дека тие би можеле да се влошат, поттикнувајќи ја зголемената инфлација.

– Нарушувањата на пролетната земјоделска сезона, исто така, може да го намалат извозот и растот и да ја загрозат безбедноста на храната – се вели во извештајот.

Украина и Русија, кои се сметаат за „корпа за леб на Европа“, се меѓу најголемите извозници на пченица во светот. Најголем дел од украинската пченица се извезува во лето и наесен.

Почетното влијание ќе биде на цените, што исто така би ги зголемило цените на другите прехранбени производи како пченката, според ММФ.

Но, продолжен конфликт може да ги погоди залихите ако земјоделците не можат да садат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО