Војната која Путин ја води Украина конечно ќе го чини повеќе од оној екстра профит кој го добива од нафтата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Војната која Владимир Путин ја води Украина конечно ќе го чини повеќе од оној екстра профит кој го добива од нафтата, пишува „Фајненшл Тајмс“. Заработката нема да ги покрие расходите. Весникот ги анализира зборовите на рускиот министер за финансии Антоан Силуанов, кој вели дека иако земјата ги зголемила за 10 отсто своите приходи, истовремено троши 26 отсто повеќе за војската, што преведено значи 27 милијарди евра годишно. Тоа значи дека земјата е во вкупен трошок од 16 отсто.

– Не ја разбираме (целосно) распределбата на трошоците, но можеме да претпоставиме дека најмногу се работи за трошење на војската, 27 милијарди евра. Потоа во декември трошоците повторно пораснаа за два трилиони рубли – рече Софија Донец, економистка во руската инвестициска банка „Ренесанс Капитал“.

– Ако просечната цена на Урал е 60 долари за барел, а државните трошоци останат исти, Русија ќе се соочи со дефицит од приближно 4,5 отсто од БДП – додава таа мислејќи на западните санкции до земјите Г20 и од ЕУ кои нафтата ја ограничија на оваа цена, иако Москва реагираше дека нема да им продава под тие услови.

Изминатата година Русија имала дефицит од 2,3 отсто од својот БДП. Тоа е дупло од она што руските економисти го предвидувале. Годинава расходите ќе бидат поголеми. Во новата 2023 година тие ќе пораснат и ќе бидат колку цела третина од сите расходи за изминатата 2022 година.
– Ограничувањата на цената на руската нафта ја чинат Москва 172 милиони долари дневно – објаснува Лаури Миливирт, водечка аналитичарка од Центарот за истражување на енергија и чист воздух (ЦРЕА), пренесува Блумберг.

ЦРЕА порача дека Европската унија треба да изврши дополнителен притисок врз Москва и да ја ограничи цената на барел руска нафта меѓу 25 и 35 долари. Сегашната граница е 60 долари. Овој потег би ги намалил дневните приходи од руската нафта за уште најмалку 100 милиони евра. Идејата е дека на крајот Русија би имала нула профит од нафтата.

Потоа, Москва би можела да се обиде да стави крај на загубите со самоволно намалување на залихите и со тоа да ја зголеми цената на барелот нафта на светските берзи. Meѓутоа, помалку произведена нафта во оптег значи и помалку профит за тој што ја продава.

Досега Русија извезла 3,1 милијарди евра сурова нафта по ограничена цена, а најголемиот дел од тие пари ги оданочувал Кремљ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img