-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

„Војната во Украина може да го дестабилизира Западен Балкан, пристапот во ЕУ е решението“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бујар Османи, министерот за надворешни работи на Северна Македонија, пристигна во официјална посета на Босна и Херцеговина, каде што престојува во БиХ. официјалните претставници разговараа за билатерални и регионални прашања. По средбата со претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, тој имаше средба и со министерот за надворешни работи на БиХ, Бисер Турковиќ.

Министрите за надворешни работи на БиХ и Северна Македонија изразија поддршка и потсетија дека односите меѓу граѓаните на двете земји се традиционално добри и дека дипломатските односи отсекогаш биле на завидно ниво. Двајцата министри ги поддржаа аспирациите за интеграција во ЕУ.

„Недвосмислено го осудуваме насилството во Украина и руската агресија. Се согласуваме дека постојат стравувања дека оваа војна може да го дестабилизира овој дел од Европа. Колегата Османи и јас цврсто се согласуваме дека постои јасно изводливо и единствено трајно решение за Западен Балкан што ќе го отстрани ризикот, е полноправно членство во ЕУ и НАТО. Изразив жалење за преговарачката рамка на С. Македонија и нивниот долгогодишен кандидатски статус за ЕУ. Гледаме дека во Брисел се зголемува свеста дека напредокот на државите кон членство мора да се забрза. Одложувањето само ги охрабрува оние кои сакаат да ја дестабилизираат Европа преку Балканот“, рече Турковиќ.

Министерот Османи предложи иницијатива сите министри за надворешни работи од регионот да потпишат заедничка изјава и недвосмислено да му порачаат на Брисел дека процесот за прием на земјите од регионот во ЕУ се забрзува.

„Ова е моја прва официјална посета на Сараево откако ја презедов функцијата. Не е ништо ново да се каже дека С. Македонија и БиХ имаат традиционално добри односи. Дека во еден историски контекст се потпираше на блискоста на граѓаните и народите. Ќе го зајакнеме проширувањето на нашите односи и на економски и на билатерален план. Преземаме обврска преку форуми, економски клубови, да овозможиме стопанството и бизнисот да ги искористат потенцијалите за посилна и економска соработка“, посочува Османи.

Османи истакна дека С. Македонија го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на БиХ и дека стабилна БиХ значи и стабилен регион. Тој нагласува дека ги поддржува напорите на БиХ за интеграција во ЕУ и членство во НАТО.

Тие истакнаа дека особено треба да ја зајакнат економската соработка и подобри транспортни врски. Тие посочија дека трговијата веќе неколку години стагнира и дека тоа мора да се промени. Исто така, планирани се напори за отворање на воздушните линии Сараево – Скопје во блиска иднина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img