5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Вонредна состојба поради поплави во девет општини во Србија, ќе има повеќе врнежи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вонредната состојба поради поплавите се уште е на сила во девет општини во Србија – Лепосавиќ, Пријепоље, Сјеница, Нови Пазар, Брус, Тутин, Куршумлија, Прокупље и дел од општина Краљево.

Хидрологот на Републичкиот хидрометеоролошки завод (РХМЗ) Дејан Владиковиќ изјави дека има „врв на бранот“ на Сава кај Шабац, кој е на границата за вонредна заштита од поплави.

#поврзани-вести_0

Владиковиќ за РТС изјави дека во следните 24 часа се очекуваат нови врнежи во југозападна и јужна Србија, каде што реките се излеаја минатата недела.

Издадовме предупредување за Ибар, кој е многу висок, за изворот на Западна Морава, за Јужна Морава од Алексинац до Крушевац, а има и вонредна одбрана од поплави на банатските водотеци“, рече Владиковиќ.

Поради снегот на Карпатите е издадено предупредување за Тиса, Тамис, Нера, Брзава.

Претседателот на општина Пријепоље, Владимир Бабиќ, за РТС изјави дека по поплавниот бран што помина низ подрачјето на таа општина, имало многу кал што треба да се отстрани.

Бабиќ рече дека допрва ќе следи проценка на штетите, како и на оштетените патишта, кои според него се „околу два, три километри на територијата на целата општина“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img