Волстрит драстично падна, инвеститорите ја повлекуваат добивката од пазарот, ризикот од рецесија расте

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Акциите остро паднаа на Волстрит во средата бидејќи слабите економски показатели ги оживеаја стравувањата од рецесија, додека лидерите на американската централна банка најавија натамошни агресивни зголемувања на каматните стапки.

Dow Jones падна за 1,81 отсто, на 33.296 поени, додека S&P 500 се лизна за 1,56 отсто, на 3.928 поени, а индексот Nasdaq за 1,24 отсто, на 10.957 поени.

Сите нови макроекономски податоци укажуваат на слабеење на најголемата светска економија. Продажбата на мало и цените на производителите паднаа повеќе од очекуваното во декември, а нагло падна и фабричкото производство.

Сето ова ги оживеа стравувањата од рецесија, додека претходните денови инвеститорите се надеваа на „меко приземјување“ на економијата.

„Инвеститорите конечно разбраа дека ограничувањето на инфлацијата не е бесплатно, дека затегнувањето на монетарната политика од страна на ФЕД ќе има економски трошоци. Се чини дека инвеститорите премногу сметаа на „меко приземјување““, вели Мајкл Рејнолдс, стратег во Glenmede.

„Инвеститорите ја повлекуваат добивката од пазарот“
Во првите две недели од оваа година, цените на акциите значително се зголемија бидејќи инфлациските притисоци во САД донекаде се намалија, што отвори простор за ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Сепак, по неколкудневен раст, вчера берзанските индекси паднаа со највисока стапка во последниот месец.

„Новите економски показатели им послужија на некои инвеститори да го повлечат профитот од пазарот“, вели Сем Стовал, стратег во CFRA.

Инвеститорите беа потресени и од изјавите на двајцата шефови на американската централна банка, Џејмс Булард и Лорета Местер, дека клучните каматни стапки ќе треба да се подигнат над нивото од 5 проценти за да се потисне инфлацијата.

Тоа би било повисоко ниво од очекувањата на пазарот, со оглед на тоа што пазарот на пари проценува дека крајната каматна стапка, со која ФЕД би го запрел циклусот на зголемување на цената на парите, би можела да достигне 4,88 отсто.

Цените на акциите паднаа и на повеќето европски берзи
Во фокусот на инвеститорите деновиве се кварталните деловни резултати на банките и компаниите, кои не се многу импресивни.

Аналитичарите во истражувањето на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 2,6 отсто во четвртиот квартал од минатата година во споредба со истиот период претходната година поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

Пред две недели се очекуваше намалување на платите за 1,6 отсто.

И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера паднаа. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,26 отсто, на 7.830 поени, а франкфуртски DAX за 0,03 отсто, на 15.181 поен. Парискиот CAC зајакна, пак, за 0,09 отсто, на 7.083 поени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img