17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Воините ја прославија титулата на улиците на Сан Франциско

НАЈЧИТАНО

Голден Стејт Вориорс, кој минатата недела ја освои четвртата титула во НБА лигата во осум сезони со победата над Селтикс во Бостон со 103:90, во понеделникот попладне со своите навивачи славеше на улиците на Сан Франциско.

Тоа беше првата титула на воинот од 2018 година, комплетирајќи го враќањето на тронот во НБА од дното што тимот се најде во 2020 година, откако Кевин Дурент ја напушти сезоната пред тоа и отиде во Бруклин Нетс, Клеј Томпсон ја пропушти првата од двете последователни сезони поради до кинење на предните вкрстени лигаменти, а Стивен Кари одигра само пет натпревари.

Минатата сезона Вориорс беа на прагот да влезат во плеј-офот, но во плејофот беа спречени од Мемфис Гризлис, кои возвратија победувајќи ги на патот до титулата во штотуку завршената сезона.

Стивен Кари, кој беше прогласен за најкорисен играч во финалето, беше особено емотивен за освојувањето на четвртиот прстен во кариерата.

„Без разлика дали ќе го кажете тоа гласно или ќе го доживеете во себе, патувањето е она што го носите со себе. Знаејќи низ што поминавме, низ што помина мојот брат (Томпсон) речиси три години, што живеевме како тим кој се обидуваше да се прегрупираме, освежиме, подмладиме, сите тие моменти од последните три години се споија и излегоа од мене кога Сирената се огласи за крај “, рече капитенот на Вориорс, зборувајќи пред стотици илјади насобрани навивачи.

„Не беше само трудот вложен во последната недела или месец, туку и работата што започна кога се преселивме во нова сала и се обидовме да ја пренесеме ДНК на шампионот со нас. Таа емоција беше сè, што можам да ја исфрлам и да ти покажам дека се вративме. Што сите ќе кажат сега “, изјави Кари пред воодушевената толпа на улиците на Сан Франциско.

Од шампионската генерација која освои три титули во четири финални пресметки со Кливленд Кавалирс предводена од Леброн Џејмс, заедно со Кари во овој тим останаа опоравените Клеј Томпсон, Дрејмонд Грин и ветеранот Андре Игудала.

Ендрју Вигинс им се приклучи на Вориорс во 2020 година во составувањето на новата генерација шампиони, а Џордан Пул експлодираше во неговата трета сезона во НБА. Центарот Кевон Луни беше задолжен за тие помалку видливи, но многу важни работни места, а Ото Портер Џуниор. беше важна поддршка, и во одбрана и во напад. Сето тоа го договори главниот тренер Стив Кер во уште еден шампионски настап, кој му го донесе четвртиот тренерски прстен на шампионите во НБА, а деветти во кариерата, по пет што ги освои како играч на Чикаго Булс (1996-1998) и Сан Антонио Спарс (1999, 2003).

На патот кон титулата на Вориорс, тие ги победија Данвер Нагетс (4-1), Мемфис Гризлис (4-2), Далас Маверикс (4-1) во Западната конференција пред да победат три победи над 1-2 во големото финале. Бостон и го вратија трофејот Лери О’Брајан во нивна сопственост.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО