14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО- Хеликоптер со лекари и спасувачи експлодирал додека се обидувале да ги извлечат параглајдеристите

НАЈЧИТАНО

Тим за итни случаи во Грузија со хеликоптер се обидуваше да спаси две лица кои останаа заробени на карпа откако удрија во карпи во Гудаура, популарно скијачко одморалиште кое станува омилена дестинација за едрилиците и параглајдеристите во лето.

Во хеликоптерот имало лекари и спасувачи. Министерот за внатрешни работи на Грузија Вахтанг Гомелаури потврди дека сите осум лица загинале како последица на хеликоптерската несреќа во Гудаури, пишува Georgia Today.

Снимка од хеликоптер кој удира во карпа и исчезнува во експлозија и облак од црн чад и пламен се рашири низ социјалните мрежи.

Членовите на екипажот беа придружувани од медицински работници и спасувачи“, наведуваат оттаму. „Сите детали се уште се утврдуваат, а повеќе информации ќе бидат познати по истрагата“, се додава во соопштението.

DailyMail пишува дека хеликоптерски несреќи не се невообичаени во Грузија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО