9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Возило на ОН налета на мина, двајца мировници загинаа, петмина беа ранети

НАЈЧИТАНО

Оклопно возило на ОН погоди мина во централниот дел на Мали, во чија експлозија загинаа двајца египетски мировници, а петмина беа тешко ранети во друг инцидент чија цел беше мисијата на ОН во западноафриканската земја која се соочува со исламски бунт. Портпаролот на ОН Стефан Дужарик изјави дека 10 мировници на ОН загинале во Мали во првите шест месеци од 2022 година.

Во денешниот инцидент, рече тој, оклопно возило од логистички конвој на ОН удри во мина на пат од Тесалит, северноцентралниот град на оаза во Сахара, кон централниот град Гао.

Дужарик рече дека силите за брза интервенција на ОН биле испратени на местото на настанот и дека оние што преживеале биле евакуирани.

Мировната мисија на Обединетите нации остро го осуди нападот, кој според меѓународното право може да претставува воено злосторство.

Дужарик рече дека мисијата „забележала со загриженост честата употреба на импровизирани експлозивни направи кои имаат за цел да ги парализираат операциите на мисијата на ОН и да го попречат враќањето на мирот и стабилноста во Мали“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО