1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Возачот почетник ја надмина границата за 111 километри на час

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Полициски службеници од Целје во последните неколку дена се справиле со возач кој ја пречекорил дозволената брзина за цели 111 километри на час.

Службениците на полициската управа Цеље во изминатите денови запреле возач кој значително ја пречекорил дозволената брзина. Надвор од селото Шентјанж, каде брзината на возење е ограничена на 70 километри на час, се справиле со возачот на приватно возило кој возел дури 191 километар на час. Земајќи ја предвид безбедносната маргина на брзиномерот, утврдиле дека дозволената брзина на возење е надмината за најмалку 111 километри на час.

Како што подоцна дознале, станува збор за возач почетник. Кај нас овој статус го имаат возачите до 21 година и возачите две години по првото вадење на возачка дозвола. Тие подлежат на посебни ограничувања: не смеат да имаат алкохол во системот додека возат, а возачката дозвола може да им биде одземена доколку во рок од две години достигнат или надминат седум казнени поени во патниот сообраќај.

Полицајците му забраниле на возачот почетник кој пребрзо да продолжи да вози и му ја одзеле возачката дозвола. Истата ќе биде поднесена и до Окружниот суд во Целје. За сторен прекршок е пропишана глоба од 1.200 евра и 18 казнени поени, што значи дека и истекува возачката дозвола. Полицијата предупредува дека преголемата брзина и натаму е најчеста причина за најтешките сообраќајни несреќи, па ги потсетуваат сите возачи да ги почитуваат ограничувањата на брзината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потврдено обвинение за недозволено складирање на речиси 5 килограми злато и сребро

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина, кое го обвинува Драган Станковиќ дека како сопственик на деловната...

Од денес започнуваат интензивните преговори за формирање на ново владино мнозинство-„МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК“.

Арбен Таравари, новиот лидер на Алијанса за Албанците во Македонија, е јасен и гласен: „НЕ САКАМЕ МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК!“ Таравари со неговата АА влегува...

Стоилковски прашува дали мора да падне крв за да се реагира?

Стоилковски: Ново бегство од затворот „Скопје”, мора ли крв да падне како во Идризово за одговорност на Тупанчевски и Андов „Сокол”? Уште еден затвореник побегнал...
spot_img
spot_img
spot_img