10.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Возачот на Ферари санкционира со десет позиции на канадското Гран при

НАЈЧИТАНО

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, доби казна на Гран прито на Канада. Болидот на возачот од Монако беше опремен со третата контролна електроника во сезоната. Според прописите дозволени се само два блока.

Етапата од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Канада се одржува викендов во Монтреал.

На првото тренинг-возење Леклер оствари петто време, додека ноќеска по вториот тренинг се најде на втората позиција, веднаш зад лидерот Макс Верстапен од Ред Бул.

Главната трка ќе се вози утревечер со почеток во 20 часот по македонско време.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО