17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Воени НАТО-игри на 540 километри од Санкт Петербург

НАЈЧИТАНО

Членките на НАТО, Латвија, Естонија и Холандија ќе одржат заеднички поморски вежби со Финска во Балтичкото Море, потврди Хелсинки, истакнувајќи дека вежбите ќе се фокусираат на „контрамерки за минирање“, пишува РТ. Финската војска соопшти дека воените вежби ќе се изведат на околу 540 километри од рускиот град Санкт Петербург, некаде во Архипелаговото Море во Балтикот.

Воените вежби ќе се одржат меѓу четврток и петок по посетата на градот Турку во Финска од страна на Одделот за мини на НАТО, се вели во соопштението на крајбрежната флота на земјата. Вежбите ќе вклучуваат латвиски брод за поставување мини и чистачи на мини од Естонија и Холандија.

– Главната цел на вежбата е да се бараат и идентификуваат подводни објекти – рече  началникот на штабот на крајбрежната флота, командантот Мико Виликари.

– Во овие вежби учиме да работиме како дел од група со која редовно не комуницираме. Тоа помага да се одржи меѓународната експертиза.

На обуката ќе учествуваат и двајца ловци на мини од класата „Катанпаа“ од финската флота.

Вежбата е планирана една година однапред, а доаѓа во време кога Финска заедно со Шведска, одлучуваат да станат членки на Алијансата и би можеле да поднесат апликации уште следниот месец. Според генсекот на НАТО, Јенс Столтенберг, тие лесно и брзо би можеле да бидат примени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО