7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Водачот на црногорскиот криминален клан Скаља наводно бил убиен во Истанбул

НАЈЧИТАНО

 Водачот на криминалниот клан Скалјар, Јован Вукотиќ, е убиен во четвртокот попладне во Истанбул, објавија повеќе српски и црногорски медиуми. Но, од црногорската полиција соопштија дека се уште немаат официјална потврда за овој настан. Вукотиќ беше во бегство, а судските органи во Црна Гора пред една година распишаа меѓународна потерница по него. Според неофицијални информации на весникот Вијести, Вукотиќ бил застрелан во такси од непознат човек на мотор. Во моментот на смртта, Вукотиќ наводно со себе имал српски лични документи. Специјалното државно обвинителство на Црна Гора го обвини Вукотиќ дека во ноември и декември 2020 година формирал криминална група за ликвидација на водачите на ривалскиот кавачки клан, Слободан Кашчелан и Радој Звицер. Српската јавност Вукотиќ го запозна во 2018 година, кога турската полиција во соработка со српски колеги го фати во Турција и и го предаде на Србија. Српското МВР тогаш објави дека тоа е сериозен удар врз организираниот криминал, а тогашниот министер Небојша Стефановиќ изјави дека во Србија се води постапка против Вукотиќ. Вишиот суд во Белград го осуди на 15 месеци затвор за користење фалсификуван македонски пасош со негова фотографија. Србија потоа го предала на Црна Гора, но тој набрзо избегал. Спор околу 300 килограми кокаин Војната меѓу двата криминални клана започна во 2014 година, кога во Шпанија исчезнаа 300 килограми кокаин. Првата жртва на војната бил Горан Радоман, кој бил близок до кланот Скалјар, а потоа почнале да следат и други убиства. Според Вијеста, најмалку четири невини луѓе загинале случајно во судирите. Двата рода потекнуваат од градот Котор, едниот од населбата Шкалјари, а другиот од населбата Кавач. Двата клана наводно контролираат добар дел од илегалната трговија со дрога од Јужна Америка до Европа. Скалјарскиот клан наводно соработува со пет организирани криминални групи од Црна Гора и регионот.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО