14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Внук умира пред Украинка: Го молев да не затвора очи

НАЈЧИТАНО

Украинката Татјана Мачегора била тешко повредена кога бил погоден нејзиниот дом во Луганск, каде што престојувало нејзиното семејство. Таа за Sky News опиша што се случило и како нејзиниот 14-годишен внук Игор и зетот загинале во гранатирањето.

„Беше голема експлозија, потоа се беше полно со чад, ништо не се слушаше. Ништо не можевме да видиме, а потоа го видов внукот како лежи на земја“, низ солзи раскажува Украинецот.

Делови од разнесениот покрив на куќата завршиле во вратот на Украинката.
Татјана и нејзиниот сопруг се преселиле во градот Лиман да живеат со нивната ќерка бидејќи мислеле дека тоа ќе биде побезбедно од нивниот дом во Славјанска. Опишувајќи го нападот за Sky News, таа рече дека семејството побегнало во подрумот кога одекнала првата експлозија. По некое време семејството излегло да ја процени штетата.

Потоа уште еден удар ја потресе зградата, а зетот на Татјана загина. Тој бил мртов на лице место. Татјана и нејзиниот сопруг ги одвлекле во подрумот внукот и ќерката кои лежеле на подот.

„Ве молам, не ги затворајте очите. Те преколнувам! Не ги затворај очите“, и рекла Татјана на својата внука. Семејството со Брза помош било пренесено во болница, но 14-годишниот Игор починал откако пристигнал таму.

Тој се чувствува виновен за смртта на неговиот внук
Нејзината ќерка се уште е во критична состојба во болницата во Днипро. Татјана вели дека се чувствува виновна за смртта на нејзиниот внук.

„Додека чекавме лекарска помош во подрумот, внук ми ме праша: „Бабо, дали ќе живеам?“ Јас одговорив дека ќе живее, но гледаш што се случи. Го изневерив… Јас сум жив, а тој не е. Посакувам да умрев, а тој да преживее. Живеев многу подолго од него, никогаш нема да си го простам тоа“, изјавила Татјана, пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО