More

  Внимателно со WhatsApp комуникацијата,внимавајте на GIF-овите кој ги добивате,може да ја загрозат вашата безбедна комуникација!!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  WhatsApp преставува најпопулрна и пристапна апликација за размена на пораки и повици,која има предзнак на заштутена комуникација!Оваа апликација во својата понуда има значаен голем број на сигурносни енкрипции на пораки на двата краеви, нешто што ја поставува како сигурна комуникација со заштита на приватност!

  WhatsApp во последно време постана таргетна напад на хакерските групации,нешто што значително може да а загрози вашата комуникација.

  Ова се најчестите измами кој вие може да ги добиете на  WhatsApp со што би сте ја угрозиле вашата сигурна комуникација:

  1.Инфицирани GIF-ови .бебзедносниот комесар Awakened на крај на 2019 година ја откри Ахилова пета на WhatsApp, со чија помош напајѓачот може да ви ја превземе целокупната контрола врз вашата WhatsApp апликација со користење на методот GIF.На овој начин напаѓачот на вашиот андроид користи контрола за превземање на севкупните податоци од вашата апликација WhatsApp, ги обработува сликите при ваше прво отворање на галерија на  вашиот андроид, со што се превземаат сите ваши податоци.Апликацијата во тој момент го обработува GIF-от како би ја прикажал неговата кратка верзија и на тој начин го искористува целокупниот процес на WhatsApp и ги превема кодовите.Доколку хакерот ви испрати малициозен ГИФ,тогаш хакерите можат да ви ја загрозат целата историја на ваши разговори и пораки, и така да добијат непречен увид  во датотеката ,на фотографиите, пораките кои вие ги испраќате по пат на пораки или гласовно.

   

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img