16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Внимание! Не комбинирајте ги овие лекови со која било храна

НАЈЧИТАНО

Одредена храна може да се меша со лековите на рецепт – и многу луѓе не се свесни за потенцијалните опасности. Ова се пет лекови кои според експертите не треба да се земаат со одредена храна.

Лекови и сок од грејпфрут
Сокот од грејпфрут не треба да се зема со одредени лекови, вклучувајќи антихистаминици, статини и лекови за лекување на висок крвен притисок. „Сокот дозволува повеќе од лекот да влезе во крвта“, вели д-р Шиу Меи Хуанг од ФДА. „Кога има премногу од лекот во крвта, може да имате повеќе несакани ефекти.

Разредувачи на крв и лиснато зеленило
Лиснатите зелени како спанаќот се богати со витамин К, кој може да се меша со разредувачите на крвта. „Она што треба да се обидете да го направите е да го одржувате внесот на храна богата со витамин К приближно исто секој ден“, вели д-р Фран Бурк. „На пример, ако еден ден јадете една порција брокула, следниот ден треба да планирате да јадете една порција храна богата со витамин К и така натаму.

Банани и АКЕ инхибитори
Бананите, солта, портокалите и зелениот лиснат зеленчук не треба да се земаат со АКЕ инхибитори, кои често се препишуваат за лекување на висок крвен притисок или срцева слабост. Експертите предупредуваат дека овие намирници се богати со калиум, кој помага да се обезбедат сигнали до клетките на срцевиот мускул, пишува порталот Eatthis.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО