3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Внимание! Знаци кои покажуваат дека пиете премногу кафе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Колку кафе е премногу? Изненадувачки, можете да пиете многу кафе во текот на неделата. Всушност, се препорачува да не се надминува бројката од 28 шолји кафе неделно, што е четири шолји кафе дневно. Сепак, пиењето повеќе кафе од тоа може да предизвика негативни ефекти врз здравјето – па дури и врз животниот век на човекот.

Едно истражување кое проценуваше 40.000 возрасни лица покажа дека пиењето повеќе од просечно четири шолји кафе дневно предизвикува грди несакани ефекти врз нивните тела. Една неодамнешна студија на Европското здружение за кардиологија покажа дека две до три шолји дневно се оптимална фигура. Покрај тоа, забележано е дека сите видови кафе – мелено, инстант и без кофеин – имаат позитивни ефекти кои можат да ви го продолжат животот.

Ако сте еден од оние луѓе кои консумираат повеќе од препорачаната количина дневно или сакаат да пијат слатки кафиња со млеко од локалното кафуле, можеби е паметно да ги процените грдите несакани ефекти кои се јавуваат кога пиете премногу кафе. Иако малку кофеин може да предизвика помал ризик од смрт според AARP, премногу кофеин може да предизвика негативни здравствени ефекти, пишува Eat This, Not That.

Овие несакани ефекти вклучуваат главоболки, нервоза, тешкотии со спиењето и, како што веќе споменавме, забрзан пулс.

Ова се несаканите ефекти што можете да ги очекувате ако пиете премногу кафе, покажуваат истражувањата.

1. Се чувствувате вознемирени
Типична шолја кафе содржи 95 милиграми кофеин. Значи, ако пиете повеќе од четири шолји кафе, би консумирале околу 500 милиграми кофеин дневно. Една студија спроведена од Журналот за психофармакологија известува дека големата потрошувачка на кофеин на ова ниво може да предизвика високи нивоа на стрес, анксиозност, па дури и депресија. Студијата вели дека консумирањето повеќе од 1.000 милиграми кофеин неделно се покажало дури и како предиктор за висока анксиозност.

Додека анксиозноста и стресот се добри работи за разговори со медицинско лице – особено во однос на вашето ментално здравје, исто така е важно да го оцените внесот на кофеин со тој професионалец и да разговарате за подобри навики за кофеин во иднина.

2. Не спиете добро
Редовното консумирање кафе може да предизвика проблеми со вашиот нормален сон, особено ако уживате во шолја кафе попладне. Во една студија која проценувала 197 средношколци, мешан број умерени корисници на кофеин пријавиле рано утринско будење и дневна поспаност во споредба со група која пиела помали количини на кофеин. Иако има многу здравствени придобивки од редовното пиење кафе, одржувањето на дневниот внес на кафе на минимум – и наутро – може да ви помогне да имате добар сон.

3. Срцето ви чука побрзо
Иако една контролирана студија покажа дека пиењето 100 милиграми кофеин на секој час до пет часа не предизвикува зголемување на отчукувањата на срцето, пиењето значителни количини може да предизвика промени во срцевиот ритам. Но, тоа ќе бара значителна количина на кофеин.

4. Трепериш
Дали некогаш сте се почувствувале треперење после премногу шолји кафе? Тоа всушност може да се дефинира како предозирање со кофеин, за што Healthline наведува дека може да предизвика главоболки, нервоза, тешкотии со спиењето и како што веќе споменавме, зголемен пулс. Ако почувствувате некој од овие сериозни непријатни несакани ефекти од пиење премногу кафе, треба да побарате лекарска помош.

5. Се чувствувате уморно
Природно е да се свртите кон кафе – или други форми на кофеин – кога се чувствувате уморни. Но, дали знаевте дека консумирањето премногу кофеин всушност може да има негативен ефект? Особено ако содржи додадени шеќери.

Во студијата објавена од Innovations in Clinical Neuroscience, во која на учесниците им биле давани одредени количини на енергетски пијалоци со кофеин, редовното консумирање на пијалоци со кофеин – особено со шеќер – предизвикало учесниците да се чувствуваат ментално заморени.

Иако е вообичаено кофеинот да предизвикува намалени нивоа на енергија, најдобро е да го темпирате вашето консумирање на такви пијалоци кога планирате да спиете – наместо да се свртите кон кафе за да останете будни, бидејќи нарушениот сон ќе предизвика уште повеќе да се чувствувате уморни подоцна во текот на денот. , создавајќи маѓепсан круг.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img