5.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Внимавајте со хималајската сол,на повидок е голема маркетиншка измама..

НАЈЧИТАНО

Хималајската сол веќе некое време е на врвот на листата на намирници кои направија вистински бум во светот на здравата исхрана. Розевите гранули, значително поскапи од класичната кујнска сол, освоија многумина, а сето тоа поради тврдењата дека помагаат за зачувување на здравјето, пред се затоа што содржат 84 скапоцени минерали неопходни за организмот.

Срамежливи во врска со целиот тој маркетинг за хималајската сол, повремено добиваме вести дека всушност нема рудници за сол на Хималаите и дека солта што се плаќа по премија доаѓа од Полска и други места, дека сето тоа е заблуда. и дека даваме пари само за нешто корисни минерали во трагови.

И што вели науката за сето тоа?
Бидејќи има толку многу видови сол, од морска сол до хавајска сол до хималајска сол, логичното прашање е која е најдобрата. Во сите нив, главната состојка е натриум хлорид, само мали количини на други супстанции се разликуваат, пишуваат на страницата Sciencebasedmedicine.

Затоа, розовата хималајска сол е хемиски слична на кујнската сол. Содржи до 98 проценти натриум хлорид. Остатокот го сочинуваат минерали во трагови, како што се калиум, магнезиум и калциум, а на оваа сол и даваат светло розова нијанса и специфичен вкус.

Но, во однос на здравствените придобивки, бидејќи содржи околу 98 проценти натриум хлорид, тоа значи дека оваа сол има само околу два проценти минерали. Со оглед на релативно ограничените количини на овие супстанции во количината на сол што вообичаено ја консумираме, малку е веројатно дека тоа може да обезбеди некакви значителни здравствени придобивки.

Во исто време, сомнителни се и тврдењата дека хималајската сол има помалку натриум од кујнската сол. Како што е наведено, и двете се приближно 98 проценти натриум хлорид. Но, розовата сол обично е во поголеми кристали од кујнската сол, така што технички може да содржи помалку натриум по кафена лажичка.

Некои, исто така, веруваат дека хималајската сол може да му помогне на телото да постигне оптимален баланс на течности и да спречи дехидрација. Вистина е дека натриумот е неопходен за одржување на правилната рамнотежа на течности во телото, но тоа се однесува и на натриумот од други извори како и на хималајската сол, пренесува .

Од друга страна, со хималајската сол треба да се внимава на внесот на јод. Јодот е минерал кој му е потребен на телото за одржување на правилната функција на тироидната жлезда и клеточниот метаболизам. Одлични извори на јод се рибата, морските плодови, млечните производи и јајцата. Јодизираната кујнска сол е уште еден вообичаен извор на овој минерал, а хималајската сол содржи помалку јод од кујнската сол.

Во моментов нема научни докази кои покажуваат дека хималајската сол дава повеќе здравствени придобивки од обичната кујнска сол. Замената на кујнската сол со розови гранули може да помогне во намалувањето на внесот на натриум, но, како и со секој друг вид сол, треба да внимавате на дневниот внес, кој најмногу го надминува.

Истовремено, некои научници тврдат дека хималајската сол, освен што нема докажани здравствени придобивки, содржи и голем број радиоактивни материи како радиум, ураниум и полониум, но и супстанции кои делуваат како отрови, како што е талиумот, за среќа, во мали траги.

Затоа хималајската сол не треба да се гледа како гаранција за здравјето додека легитимните клинички студии не го докажат спротивното, пишува Sciencebasedmedicine.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО