2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

ВМРО-ДПМНЕ: Кога јавноста ќе мисли дека Ковачевски и владата не можат победно да се однесуваат, тука е ново интервју на Ковачевски тоа да го демантира

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кога јавноста ќе мисли дека Ковачевски и владата не можат победно да се однесуваат, тука е ново интервју на Ковачевски тоа да го демантира, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Доколку Ковачевски сака навистина да ги заштити позициите на Македонија, тогаш треба да го послуша гласот на народот, на експертите, на интелектуалците и да го одбие Предлогот за преговарачката рамка. Ваквиот предлог кој во себе го содржи и Протоколот се уцена после чие прифаќање на Македонија и престојат две опции, или бесконечно да преговара или асимилација по диктат на Бугарија. Сето друго кое го говори Ковачевски за наводни заклучоци и гласање во Собранието се обична фарса. Ако Ковачевски не знае што договорил Османи и не знае да прочита што содржи Предлогот, тогаш нека ги слушне барем експертите кои јасно му кажуваат дека ова е крајно неповолно за Македонија и не нуди никаква европска перспектива“, порачаа од опозициската партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека власта се обидува со истите лаги и флоскули како од пред неколку години, повторно да ги манипулира граѓаните.

„Лажеа дека јазикот е признаен од сите, лажеа дека не преговараат за идентитетот, лажеа дека од историските прашања нема да зависи пристапувањето, лажеа дека имало модификации на предлогот, лажеа дека Уставот на Македонија ќе се отвора пред самото зачленување лажат и сега. Народот веќе не им верува ни на заевиот пион Ковачевски, ни на антимакедонската СДСМ, ни на оваа криминална влада. Затоа се сенародните масовни и достоинствени протести. Затоа и денес граѓаните масовно ќе кажат НЕ на ултиматуми кои водат до асимилација со почеток во 19 часот пред платото на Владата“, се додава во соопштението испратено од партијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img