Владика Петар:Парацрковна структура во Бигорскиот манастир на чело со еписокопот Партениј која ѝ задава голем проблем на МПЦ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Владиката Петар, митрополит Преспанско-пелагониски, во интервју за ТВ Сонце изјави дека постои парацрковна структура во Бигорскиот манастир на чело со еписокопот Партениј која ѝ задава голем проблем на МПЦ.

– Ова е веќе сериозен проблем на нашата црква, ние моментално го решаваме проблемот со ПОА, а сега ова со парацрковната структура е и поголем проблем и поради националноста и поради нивната духовна ориентација – изјави г.Петар.

Владиката вели дека за ова ќе зборува со архиепископот Тимотеј и други свештени лица на кои јасно ќе им каже дека нема да биде дозволена ваквата организација.

– Имаме парацрковна структура во Бигорскиот манстир на чело со епископот Партениј, кој презема ингеренции мои како претседател на одделот за соработка на православните црвки и секако дека ова прашање мораме час поскоро да го ставиме на дневен ред во синодот, затоа што јас имам слобода да му кажам на нашиот архиепископот Тимотеј и други свештени лица, да пренесам дека ние нема да дозволиме да имаме парацрковна органзција на чело со Партениј во Бигорски кои „ме шетаат“ во мојата епархија, им порачувам да се тргнат и повеќе да не прават проблеми затоа што ситуацијата е сериозна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img